Prof. zw. Brygida Skiba
Brygida Skiba odbyła studia wokalne pod kierunkiem prof. Haliny Mickiewiczówny, a następnie prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Dyplom z zakresu śpiewu solowego otrzymała na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku w 1971 roku.
Debiutowała na scenie Opery Bałtyckiej jako Hanna w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki. Ten piękny występ zaowocował współpracą z gdańską sceną operową. Jednak prawdziwym miejscem pełnej realizacji artystycznej dla Brygidy Skiby, stała się estrada koncertowa. Jako młoda śpiewaczka wzbudzała uznanie i podziw w wykonawstwie muzyki oratoryjno-kantatowej, recitalach pieśniarskich. Jej działalność koncertowa obejmowała występy w kraju (m.in.: w Filharmoniach - Bałtyckiej, Pomorskiej, Kieleckiej, Koszalińskiej, Rzeszowskiej, Lubelskiej) oraz za granicą (m.in. w Bułgarii, Czechach, Słowacji, Niemczech, Francji). Ponadto brała udział w licznych koncertach kameralnych, audycjach muzycznych, programach radiowych i telewizyjnych.
Na uwagę zasługuje fakt, że Brygida Skiba była pierwszą, a zarazem jedyną polską śpiewaczką, która po legendarnej Stefanii Woytowicz wykonywała na przełomie lat 80-tych i 90-tych III Symfonię "Pieśni żałosnych" Mikołaja Henryka Góreckiego.
Po raz ostatni Artystka wykonała to dzieło podczas XLII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej w dniu 31.08.1999 roku. Orkiestrą Państwowej Filharmonii Bałtyckiej dyrygował Zygmunt Rychert.
W 1995 roku Artystka występowała z dużym powodzeniem w Niemczech.
W ostatnich latach prof. Brygida Skiba wycofała się z czynnego życia artystycznego.
Prof. zw. Brygida Skiba należy do grona najwybitniejszych polskich pedagogów śpiewu, cenionych wysoko przede wszystkim ze względu na znakomitą szkołę wokalną, efekty swojej pracy, znaczącą liczbę laureatek poważnych konkursów wokalnych oraz wysoki procent przydatności zawodowej Jej absolwentek. Na 17 dyplomantek w Akademii Muzycznej w Gdańsku, 16 jest w zawodzie - w wielu przypadkach o niebagatelne karierze artystycznej.
Od 1986 roku prof. Brygida Skiba prowadzi ze wspaniałymi wynikami dydaktycznymi klasę śpiewu również w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Lista absolwentek jest tu nie mniej imponująca, zaś osiągnięcia konkursowe studentek zadziwiają, dając zarazem najlepsze świadectwo wspaniałej szkoły śpiewu.
Za swoją dotychczasową działalność prof. Brygida Skiba otrzymała następujące odznaczenia i nagrody:
1986 - Srebrny Krzyż Zasługi
1986 - Zasłużony Działacz Kultury
1999 - Medal Komisji Edukacji Narodowej
2000 - Złoty Krzyż Zasługi
2004 - Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
2004 - Nagroda II stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku
2005 - Nagroda Marszałka Kujawsko-Pomorskiego

Prof. Brygida Skiba pełniła funkcję Dziekana Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w latach 1993 - 1999 oraz w Gdańsku w latach 2002 - 2008.