Anna Maria Fabrello
Sopran

Absolwentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Brygidy Skiby (dyplom z wyróżnieniem). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 2005 solistka Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a także asystentka na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczestniczyła w wielu wokalnych kursach mistrzowskich z Rolando Paneraiem, Francesco Ghittim, Katią Ricciarelli, Renatą Scotto, Heleną Łazarską, Ryszardem Karczykowskim.

Jeszcze w czasie studiów brała udział w wielu ważnych wydarzeniach artystycznych i koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury, w tym w polskim prawykonaniu Mszy Szwedzkiej Johana Romana (Sopot 2002, Szwecja 2003) oraz "Kantaty na Wniebowstąpienie" Pehrla Frigela (2004) z towarzyszeniem znakomitej szwedzkiej orkiestry Camerata Roman pod dyrekcją Michela Sagera, która została zarejestrowana na płycie CD.

Laureatka Konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (wyróżnienie oraz Nagroda Specjalna Programu II Polskiego Radia). Jest również laureatką ogólnopolskiego Konkursu Operetkowego i Musicalowego w Krakowie (nagroda specjalna od Wiesława Ochmana za wykonanie songu musicalowego).

Na deskach Opery Bałtyckiej zadebiutowała w 2004 r. partią Serpiny w "La Serva Padrona" G.B. Pergolesiego, w reżyserii Doroty Kolak.

W dorobku artystycznym posiada takie partie operowe i operetkowe, takie jak: Eurydyka ("Orfeusz i Eurydyka" Gluck), Kleopatra ("Juliusz Cezar" Haendel), Romilda ("Xerxes" Haendel), Serpina ("La Serva Padrona" Pergolesi), Zofia ("Halka" Moniuszko), Hanna ("Straszny Dwór" Moniuszko), Zerlina ("Don Giovanni" Mozart), Zuzanna, Marcelina ("Wesele Figara" Mozart), Gilda (Rigoletto), Micaela, Frasquita ("Carmen" Bizet), Sylva ("Księżniczka Czardasza" Kalmann), Musette ("Cyganeria" Puccini), Liu ("Turandot" Puccini), Arsena, Safi ("Baron Cygański" J.Strauss), Najade ("Ariadne auf Naxos" R.Strauss).

Występowała pod batutą dyrygentów takich jak: Jose Maria Florencio, Bohdan Jarmołowicz, Tadeusz Kozłowski, Wojciech Michniewski, Mieczysław Nowakowski, Janusz Przybylski, Wojciech Rajski, Jacek Rogala, Andrzej Straszyński, Michel Sager, Maciej Figas, Marcin Wolniewski, Łukasz Borowicz, Michał Klauza.

W 2009 r. wzięła udział w projekcie Opery Bałtyckiej w koprodukcji z TV Mezzo wykonując partię Najade w operze "Ariadna auf Naxos" R.Straussa na Festiwalu Operowym w Seged na Węgrzech.

Prowadzi bogatą działalność artystyczną. Chętnie wykonuje repertuar oratoryjno-kantatowy oraz lirykę wokalną. W swoim dorobku posiada nagrania DVD/CD).

Od lutego 2013 roku uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dziedzinie wokalistyka i pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Gdańsku.