Bożena Harasimowicz ukończyła gdańską Akademię Muzyczną w 1989 roku z wyróżnieniem w klasie śpiewu Prof. Zofii Janukowicz - Pobłockiej. Po ukończeniu studiów nadal doskonaliła swój warsztat wokalny u takich artystów i pedagogów, jak: Adele Stolte, Lore Fischer, Christian Elsner, Luisa Bosabalian, Judith Beckman i Paul Esswood. Bożena Harasimowicz jest laureatką wielu konkursów wokalnych. Do najważniejszych zaliczyć należy: Międzynarodowy Konkurs im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku (1988), Międzynarodowy Konkurs Radia ARD w Monachium (1992, finalistka), Konkurs im. Ferrucio Tagliavinii w Austrii (1997).

W roku 2005 otrzymała stanowisko profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. W tym samym roku otrzymała również Medal Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za wybitne osiągnięcia w działalności artystycznej.Bożena Harasimowicz występowała w kraju i za granicą z wieloma znanymi i cenionymi dyrygentami, jak: Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Semkow, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Helmuth Rilling, Rolf Beck, Gilbert Levin, Uroz Lajovic, śpiewając na takich scenach, jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR w Katowicach, Filharmonia w Berlinie, Monachium, orkiestra NDR w Hamburgu, Orkiestra Radiowa w Bratysławie, Filharmonia w Belgradzie, Hunter College w Nowym Jorku, Estonia Concert Hall w Tallinie, Musikverein we Wiedniu, Teatro Real w Madrycie, Chicago Symphony Orchestra.Uczestniczyła w wielu znaczących festiwalach: "Wratislavia Cantans", "Warszawska Jesień", "Festiwal Wielkanocny" w Krakowie, Festiwal Ludviga van Beethovena w Warszawie, Festiwalu Pablo Casalsa w Puerto Rico, Modern Wien Festival we Wiedniu, Bejing Music Fetival w Pekinie, Festiwalu Schleswig-Holstein oraz Rheingau Musikfest.

Rok 1997 zapoczątkował stałą współpracę z wybitnym polskim kompozytorem i dyrygentem - Krzysztofem Pendereckim (europejska premiera "Siedmiu Bram Jerozolimy" w Filharmonii Narodowej pod dyr. Kazimierza Korda). Od tej pory artystka wykonuje jego utwory w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Dokonała również wielu nagrań CD i DVD z muzyką K. Pendereckiego, m.in.: "Siedem Bram Jerozolimy" - płyta nagrodzona nagrodą "Fryderyka 2001" w kategorii Muzyka Współczesna.

Od roku 2000 współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie debiutowała jako solistka w "Don Carlosie" Giuseppe Verdiego. Następne przedstawienia to "Don Giovanni" W.A. Mozarta (Donna Elvira) w reżyserii Mariusza Trelińskiego (2002), "La rondine" Giacomo Pucinniego (Magda) w reżyserii Marty Domingo (2003) oraz "Czarodziejski flet" (I Dama) W.A. Mozarta w reżyserii Achima Freyera (2006).

Do najważniejszych nagrań artystka zalicza m.in.: "Credo" Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Radia NDR w Hamburgu pod dyrekcją kompozytora (2003); "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego i "Carmina burana" Carla Orffa pod dyrekcją Jacka Kaspszyka z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie (nagranie dla TV Arte); arie Mozarta nagrane dla Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy (2003), "Missę Solemnis" Beethovena z Royal Philharmonic Orchestra i London Philharmonic Choir pod dyrekcją Gilberta Levina - koncert zarejestrowany podczas XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii 2005 (DVD - Arthaus).W 2005 roku nagrała również swoją pierwszą solową płytę z pieśniami Mendelssohna, Schumanna, Lista i Chopina (DUX).

www.harasimowicz.az.pl