Jadwiga Lewczuk jest absolwentką Liceum Muzycznego w Gdańsku w klasie fortepianu Leokadii Nowackiej-Ilskiej, następnie absolwentka PWSM w Gdańsku na Wydziale Teorii i Kompozycji oraz w na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego.
Ważną rolę w kształtowaniu jej rozwoju muzycznego odegrali też Suzanne Roche i Ryszard Bakst. Jadwiga Lewczuk była stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, finalistką Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku oraz reprezentantką Polski na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds.
Jeszcze w czasie studiów rozpoczęła działalność artystyczną występując jako solistka i kameralistka na wielu prestiżowym festiwalach muzycznych w Polsce: Warszawskiej Jesieni, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, festiwalu -Chopin w barwach jesieni- w Antoninie.
Współpracowała z PAGARTem występując w wielu krajach Europy i na Kubie. Głównym zainteresowaniem Jadwigi Lewczuk jest muzyka kameralna i akompaniament, za który została wielokrotnie nagradzana na konkursach krajowych i międzynarodowych. Współpracując z wieloma czołowymi muzykami Wybrzeża dokonała również nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, TVP i radia czeskiego (głównie muzyki polskiej i francuskiej XX wieku).
W 2000 roku nagrała płytę z francuskim klarnecista Jean-Markiem Fessardem, na której znajduje się 5 sonat kompozytorów francuskich (w tym pierwsze światowe nagranie 2 sonat Charlesa Koechlina i pierwsze nagranie w Polsce sonaty Jaques'a Casterede'a).
Jadwiga Lewczuk specjalizuje się w wykonawstwie muzyki kameralnej z udziałem klarnetu i wiolonczeli. Wśród partnerów pianistki byli między innymi klarneciści Andrzej Pietras, Marek Schiller Orazio Rega, Rafaello Orlando, Antonio Saiote, Young Chen See, Jean-Marc Fessard.
Obecnie Jadwiga Lewczuk jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku, kierownikiem Zakładu Akompaniamentu, prowadzi zespoły kameralne, naukę akompaniamentu i akompaniuje.