Piotr Nowicki

www.kwartludium.com

Ukończył Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Wiesztordta.
W centrum jego zainteresowań znajduje się muzyka XX i XXI wieku. W swoim repertuarze posiada kompozycje na fortepian solo takich twórców jak: Arnold Schoenberg, John Cage, Cornelius Cardew, Karlheinz Stockhausen, Andrzej Panufnik, Elżbieta Sikora, Paweł Mykietyn, Yannis Kyriakides, Kasia Głowicka i wielu innych.
Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki najnowszej. Wraz z zespołem dokonał kilkudziesięciu prawykonań na wielu prestiżowych festiwalach takich jak m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Unsound w Krakowie i w Nowym Jorku, Ensemble Europa w Kolonii, C3 w Berlinie, Open Form Festival w Kopenhadze, Loop Fesival w Brukseli, Musische Nuove Festival w Palermo, na Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody w Lublinie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Musica Moderna w Łodzi, Festiwalu Sztuki Multimedialnej Audio-Art w Warszawie, Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum w Warszawie, Festiwalu Dni Muzyki Nowej i Avant Days w Gdańsku oraz na Komeda Jazz Festiwal w Słupsku.

W latach 2003-2013 Piotr Nowicki był również członkiem polsko-niemieckiego zespołu European Workshop for Contemporary Music powołanego przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień oraz Niemiecką Radę Muzyczną. Zespół pod kierunkiem wybitnego niemieckiego dyrygenta Rudigera Bohn'a wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce, Niemczech i na Ukrainie prezentując dzieła zaliczane do klasyki awangardy XX wieku, jak również te najnowsze, napisane specjalnie na ten skład.

Na swoim koncie ma liczne nagrania płytowe (Dux, Requiem Records, Bôłt Records, Touch), radiowe (Program 2 Polskiego Radia, WDR3, Deutschlandfunk) i telewizyjne (TVP Kultura). Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Finlandii, Estonii, Ukrainie, Czechach, Rosji i Turcji.
Jest stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego (2006, 2010, 2012), Prezydenta Miasta Gdańska (2012) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007).

Od 1995 r. związany jest z macierzystą uczelnią, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Wokalno-Aktorskim i Instrumentalnym. Od roku 2012 pełni funkcję kierownika Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Współczesnej. W 2015 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego przyznany przez Radę Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku.