Dariusz Paradowski - jako śpiewak obdarzony męskim sopranem jest zjawiskiem unikatowym nie tylko w wokalistyce polskiej, ale i światowej. Jego niezwykły głos pozwolił na wystawienie oper, w których główne partie pisane były dla kastratów. Jego osiągnięcia są ogromne dla współczesnej historii teatru operowego.
Dariusz Paradowski od najmłodszych lat wykazywał uzdolnienia muzyczne. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat, kontynuował ją w szkole I i II stopnia w Gdańsku. Równolegle uczył się gry na organach i kontrabasie. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz we Wrocławiu na Wydziale Wokalno - Aktorskim, w klasach śpiewu prof. Alicji Legieć - Matosiuk i prof. Eugeniusza Sąsiadka. Podczas studiów rozpoczął działalność artystyczną.
Współpracował z zespołami muzyki dawnej: Ars Nova, Fiori Musicali oraz Capella Bydgostiensis. Występował gościnnie w Operze Krakowskiej (Sekstus w Giulio Caesare G.F. Haendla) i Teatrze Wielkim w Łodzi (Cherubin w Weselu Figara W.A. Mozarta). Od wielu lat współpracuje Warszawską Operą Kameralną. Jego kreacje w operach Mozarta: Hiacynt (Apollo i Hiacynt), Amintas (Il Re pastore), Ramiro (La finta Giardiniera), Cecilio (Lucio Silla) i Sekstus (La clemenza di Tito) zjednały mu najwyższe uznanie krytyki i aplauz publiczności. Z taką oceną spotkały się występy artysty z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej w Hiszpanii, Izraelu, Austrii, Francji.
Występy Dariusza Paradowskiego na festiwalach Mozartowskich we Wiedniu i Salzburgu w 1998 r. stały się największym wydarzeniem artystycznych tamtych lat. Jego niezwykły głos i fenomenalna technika wokalna pozwoliły na odtworzenie w autentycznej formie dzieł kompozytorów takich jak: G.F Handel, C. Monteverdi, W.A. Mozart (po raz pierwszy od 300 lat).
Artysta jest laureatem Konkursu Wokalnego im L. Popp w Bratysławie. Został także nagrodzony "Paszportem Polityki" za osiągnięcia artystyczne. Posiada na swoim koncie wiele nagrań radiowych i telewizyjnych. Jego płyta CD "Arie i duety Mozarta" była nominowana do nagrody "Fryderyka". Od kilkunastu lat Dariusz Paradowski prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2001r. jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Helu. Od 2003 r. jest założycielem i realizatorem przedstawień operowych w Gdańskiej Operze Kameralnej działającej pod auspicjami Akademii Muzycznej im St. Moniuszki w Gdańsku.
W 2006 r, w TVP, TV Arte wyemitowano film dokumentalny pt. "Sopranista", opisujący życie i dokonania artystyczne Dariusza Paradowskiego.
W roku 2006 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za całokształt działalności artystycznej. Ponadto artysta jest dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia "Europe - Art" z siedzibą w Paryżu. W 2007 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie: wokalistyka.
W chwili obecnej pracuje na stanowisku profesora AM.