FLORIAN SKULSKI
Studia wokalne ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie wybitnego pedagoga prof. Barbary Iglikowskiej. Debiutował w 1959 r. w Operze Bałtyckiej. Dyr. Jerzy Katlewicz powierzył Florianowi Skulskiemu partię Walentego w Fauście. Już jako solista gdańskiej sceny operowej śpiewał gościnnie w Bydgoszczy i Bytomiu. Występował także na scenach innych teatrów - Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Śląska w Bytomiu, Opera Nova w Bydgoszczy. Owocnie współpracował z warszawskim Teatrem Wielkim w Warszawie, zwłaszcza za dyrekcji Roberta Satanowskiego, gdzie kreował tytułową partię Króla Rogera w operze K. Szymanowskiego. Śpiewał w Teatrze Bolszoj w Moskwie, w teatrach Niemiec, Belgii, Danii, Finlandii, Włoch, Francji, Grecji, Austrii, Bułgarii, Holandii, Luksemburga. Jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Wokalnych w Genewie i Tuluzie oraz Ogólnopolskiego Konkursu Moniuszkowskiego.
Dorobek artystyczny Floriana Skulskiego jest znaczny - kilkadziesiąt partii operowych lirycznych i dramatycznych. W swoim repertuarze posiada główne role w operach Verdiego, Donizettiego, Rossiniego, Czajkowskiego, Moniuszki, Szymanowskiego i wielu innych kompozytorów. Preferuje opery Giuseppe Verdiego. W tytułowej partii Nabucca wystąpił ponad 400 razy. Inne wybitne role Floriana Skulskiego to Figaro w "Cyruliku sewilskim" i tytułowy Rigoletto /niezapomniany spektakl ze Zdzisławą Donat w roli Gildy w Teatrze Wielkim w Warszawie/. Sam artysta z ogromnym sentymentem wspomina sukces w "Faworycie", w której partnerował Stefanii Toczyskiej.
W swoim czasie zajął się również reżyserią. Florian Skulski z dużym sukcesem prowadzi działalność pedagogiczną w gdańskiej Akademii Muzycznej - wykłada śpiew solowy na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
W "Bydgoskim Leksykonie Operowym" Alicja Weber pisze: Florian Skulski jest swego rodzaju ewenementem wokalnym. Śpiewa od lat szlachetnym, pełnym głębi głosem, nośnym na wszelkich scenach. Ulubieniec każdej publiczności, przed którą prezentuje się. Podziwiany przez kolegów z zespołów artystycznych, wzór do naśladowania dla męskiej młodzieży wokalnej. Udział Floriana Skulskiego w jakimkolwiek spektaklu podnosi jego walor i temperaturę do 100 stopni Celsjusza.
Swoim głosem Artysta zadziwia do dnia dzisiejszego - jako jeden z najwybitniejszych barytonów polskich przełomu XX i XXI wieku wzbudza prawdziwą sensację i entuzjazm na wielu scenach operowych w Polsce i za granicą.
Za swoje zasługi odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.