cos

anna_wandtke-wypych-3ad. dr Anna Wandtke-Wypych


Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie swe umiejętności gry na skrzypcach doskonaliła w klasie prof. Krystyny Jureckiej. Później ukończyła również z wyróżnieniem Hochschule fuer Musik, w klasie prof. Waleriego Gradowa w Mannheim (Niemcy).

Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych w kraju i za granicą.

Była stypendystką Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Lata 2000 i 2001 przyniosły nominacje do Nagród „Czerwonej Róży”, a w roku 2002 gdańska skrzypaczka zdobyła Nagrodę dla Młodych Twórców w Gdańsku. W roku 2003 otrzymała Stypendium Artystyczne „DAAD” w Niemczech, wygrywając akademicki konkurs w Hochschule fuer Musik w Mannheim.

W latach 2004-2005, jako muzyk-kameralista, współpracowała z SWR Rundfunkorchester Kaiserslautern, gdzie nagrywała dla niemieckiej rozgłośni radiowej SWR 2.

W latach 2005-2008 była członkiem międzynarodowej orkiestry kameralnej Maxima Vengerova. Zespół ten współpracował z wytwórnią EMI.

Koncertowała na całym świecie (USA, Ameryka Południowa, Chiny, Japonia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Anglia, Holandia, Austria, Polska na największych scenach: Carnegie Hall, Royal Albert Hall, Barbican Hall, Musikverein, Concertgebouw i wielu innych). Współpracowała z najwybitniejszymi Artystami naszych czasów (Roby Lakatos, Maksim Vengerow, Joshua Bell, Julian Rachlin, Rene Capusson, Juri Bashmet, Sarah Chang), a także polskimi gwiazdami (Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Krzysztof Penderecki, Tytus Wojnowicz, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Robert Kabara, Karol Radziwonowicz, Alicja Węgorzewska). Współpracowała z takimi dyrygentami jak: James Levine, Paavo Jarvi, Kurt Masur, Valeri Giergiev.

Jest współzałożycielką znakomitego zespołu The New Art Ensemble, który w przeciągu kilkuletniej działalności dał się poznać publiczności większości filharmonii w Polsce.

Anna Wandtke-Wypych prowadzi bardzo aktywna działalność kulturalną, biorąc udział w licznych przedsięwzięciach artystycznych w kraju i za granicą.

W roku 2016 Anna Wandtke-Wypych nagrała swój debiutancki album „VIOLIN SOUL”, który został wydany przez prestiżową oficynę DUX. Na płycie gościnnie wystąpił światowej sławy skrzypek Roby Lakatos. Krążek ten otrzymał znakomite recenzje prasowe. Premiera płyty odbyła się 02.09.2016 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Szerokie spektrum repertuaru w jakim porusza się Anna Wandtke-Wypych, pozwala dostrzec wszechstronność artystki. Śmiało sięga do stylistyki baroku, klasyki, ale i „klasyki złamanej”, łącząc utwory literatury poważnej z flamenco, muzyką filmową oraz improwizacją.

Obok grania – jej drugą pasją jest pedagogika. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, w ciagu roku prowadzi rownież mistrzowskie kursy i warsztaty skrzypcowe.

W roku 2014 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie instrumentalistyka.

Od roku 2012 jest również pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych I i II Stopnia im. K. Szymanowskiego w Warszawie.

Artystka jest założycielką i prezesem Stowarzyszenia Humana Ars Musica. Od roku 2007 związana z Agencją Artystyczną Best Art Management (www.bamanagement.pl). Jako Best Art Events – Anna Wandtke-Wypych corocznie współorganizuje Festiwal „Piękny brzeg sztuki” w Warszawie. www.jolibordfestival.pl

 

Strona internetowa: www.annawandtke.pl