cos

kamil_kruczkowskimgr Kamil KRUCZKOWSKI


Trębacz, urodzony w Połczynie-Zdroju (woj. zachodniopomorskie). Naukę gry na trąbce rozpoczął w wieku 7 lat w Świdwińskiej Orkiestrze Dętej. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Białogardzie (klasa mgra Stanisława Panasiuka) oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. w Gdańsku w klasie prof. Szymona Pawłowskiego. W roku 2012 ukończył studia magisterskie na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Szymona Pawłowskiego oraz as. Adama Stachowiaka. Obecnie kontynuuje studia doktoranckie w macierzystej uczelni.

Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Igora Cecocho, prof. Richarda Stoelzela, prof. Otto Sautera, Gabora Boldoczki, Richarda Carsona Steuarta, Sergieja Nakariakova. Jest Laureatem I Nagrody konkursu „Etiuda 2005” w Szczecinie. Brał udział również w wielu innych konkursach trąbkowych ogólnopolskich i międzynarodowych.

Od 2009 r. pracuje na stanowisku pierwszego trębacza w Operze Bałtyckiej. W 2011 r. wraz z orkiestrą wykonał prapremierę opery „Madame Curie” Elżbiety Sikory w Paryżu, a w 2013 r. dokonano nagrania DVD tej opery dla firmy DUX. Zostało ono uhonorowane nagrodą Orphée du Prestige Lyrique de l’Europe de l’Academie du Disque Lyrique. W roku 2014 r. odbył tournée z orkiestrą Opery do Chin.

Współpracuje także z innymi orkiestrami: Polską Filharmonią Kameralną Sopot, z którą wielokrotnie koncertował na międzynarodowych festiwalach w Europie z udziałem wybitnych solistów takich jak: Alena Baeva, Elisabeth Leonskaja czy Reinhold Fredrich oraz z Polską Filharmonią Bałtycką odbywając z nią tournée m.in. do Niemiec, Mińska i Kijowa.

Jako solista występował z Orkiestrą Kameralną PROGRESS wykonując I Koncert c-moll op. 35 na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową Dymitra Szostakowicza.

Wraz z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku dokonał nagrań dla firmy DUX utworów muzyki współczesnej, kompozytorów związanych z Gdańskiem.

Prowadzi ożywioną działalność w zakresie kameralistyki. Jest założycielem kwintetu dętego „Quintet Brass” oraz zespołu trąbkowego „Tutte Trombe”. Wraz z Adamem Sadowskim (organy) i Adamem Stachowiak (trąbka) koncertuje w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach organowych, m.in. w Płocku, Płońsku, Chełmnie.

Występował w spektaklach dla najmłodszych melomanów Trójmiasta, organizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką „Kocie zabawy z muzyką” oraz Operę Bałtycką „Opera Tu!Tu!”.

Ważne miejsce w jego aktywności zawodowej zajmuje pedagogika. Od 2012 r. zatrudniony w macierzystej uczelni jako pedagog trąbki, a od 2015 r. nauczyciel w klasie trąbki w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Gdańsku.

Ponadto jest inicjatorem i organizatorem Konkursu Trąbkowego dla dzieci i młodzieży „Mały Trębacz w Trąbkach Wielkich”.