cos

maciej_zakrzewskias. mgr Maciej ZAKRZEWSKI


Organista, improwizator, kompozytor. Absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Krakowie w klasie organów mgr Łukasza Matei. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys.

Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka (Gdańsk, 2009), oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” w Pontecagnano Faiano (Włochy, 2008). W roku 2010 otrzymał „Złoty Laur Młodego Organisty” na XXXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Brał udział w kursach mistrzowskich- interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m.in. przez M. Hoselbecka, P. van Dijka, O. Latry, H. Deustcha, W. Zerera, F. Hauk’a, L. Ghielmi, P. D. Peretti; improwizacji pod kierunkiem P. Pincemailla, T.A. Nowaka, T. Escaischa.

Jako solista i akompaniator współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Operą Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Orkiestrą Kameralną PROGRESS, chórem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Chórem Kameralnym „Discantus”, z którym dokonał nagrania Mszy Kaszubskiej Michała Sławeckiego. Brał udział w nagraniu Sonat kościelnych Mozarta, prowadzonym przez Maxima Vengerova (realizacja basso continuo). Posiada w swym dorobku także płytę z nagraniem dzieł Liszta i Widora na Organach Archikatedry w Oliwie, która otrzymała pozytywne recenzje w prasie muzycznej. Pracuje na stanowisku asystenta klasy organów w gdańskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Jest wiceprezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, z którym organizuje m.in. Tczewskie Wieczory Organowe. Od kwietnia 2016 roku prowadzi na swej stronie internetowej blog o szeroko pojętej sztuce wykonawczej oraz o współczesnych kierunkach muzycznych. W roku 2009 był nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, a rok później do nagrody „Gryfa Pomorskiego” w kategorii „Pomorska Nadzieja Artystyczna”.

Strona internetowa: www.maciejzakrzewski.pl