cos

ad. dr Marcin CISZEWSKI


Kontratenor, w 1999 r. ukończył Akademię Muzyczną  w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza). Kształcił się również pod kierunkiem takich pedagogów śpiewu jak: Kinga Chełmińska, Ryszard Minkiewicz, Kai Wessel, Gerhard Kahry, Dariusz Paradowski.

Marcin Ciszewski już w czasie studiów występował na wielu estradach filharmonicznych w kraju, wykonując głównie repertuar oratoryjno-kantatowy. Śpiewał głosem tenorowym i kontratenorowym, dlatego proces kształcenia przebiegał dwutorowo. Debiutował  w Warszawskiej Operze Kameralnej i Filharmonii Narodowej. Ponieważ wyspecjalizował się w wykonawstwie muzyki dawnej, dołączył do międzynarodowej elity prekursorów – śpiewaków wykonujących partie wokalne epok Renesansu i Baroku. Rozpoczął współpracę z wieloma zespołami muzyki dawnej, m.in. IL Tempo, Ars Nova, Dolnośląska Orkiestra Barokowa, Cappella Gedanensis, Parnassos, Musica Antiqua Köln – Reinhardta Goebela. Artysta ukończył studia jako tenor, kontratenor i haute-countre, co jest ewenementem w skali światowej

Marcin Ciszewski dokonał wielu nagrań CD, radiowych i telewizyjnych – m.in. płyta „Święty Kazimierz Król Polski” A. Scarlattiego (światowe prawykonanie), została nominowana do nagrody „Fryderyka ” w kategorii  „Muzyka Dawna”.

Artysta koncertował:  w Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Holandii, Belgii, Szwajcarii, na Węgrzech i na Ukrainie. Śpiewał na festiwalach i estradach  muzycznych w Paryżu (Katedra Notre-Dame w Wersalu)  Rouen, Luneville, Saint Denis, Rioclar, Pontoise, Grenoble, Brest, Quimper, St Renan i innych.

Wystąpił w takich salach jak m.in. Concertgebouw (Amsterdam), Tonhalle (Zurich), Casino (Bazylea), Kultur Center Saal (Lucerna), Theatre Royal de Namur (Francja), Audytorium de Lyon, Opera de Besancon, Theatre du Capitole de  Tulouse, Generale Theatre   de Bourg-en-Bresse.

Marcin Ciszewski w 2002 r. został zaproszony przez wybitnego włoskiego dyrygenta – Rinaldo Allessandriniego, do udziału w przedsięwzięciach muzycznych Europejskiej Akademii Barokowej w Ambronay (Francja). Artysta wystąpił na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. pod patronatem; Jolanty Kwaśniewskiej (Festiwal w Helu 2003-2006 r.), Marii Kaczyńskiej (2008-2010 r.), Prezydentów; Aleksandra Kwaśniewskiego i  Jacques’a Chiraca (Festiwal Vezere we Francji – program „Nova Polska 2004”). Artysta koncertował pod batutą wybitnych polskich dyrygentów, takich jak m.in. Stefan Stuligrosz, Marek Tracz, Tadeusz Zathey, Jerzy Kosek, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Salwarowski, Jerzy Swoboda, Stanisław Krawczyński, Wojciech Michniewski, Jacek Boniecki, Jan Łukaszewski, Michał Nesterowicz.

Od 2006 roku Marcin Ciszewski współpracuje z wybitną polską organistką Ewą Bąk. Wspólnie wystąpili na ponad stu krajowych i międzynarodowych festiwalach organowych. Jako wyjątkowy artystyczny duet, dokonują nagrań płytowych radiowych i telewizyjnych. Przyjmując niejako rolę edukacyjną, prezentują szerokiej publiczności rozległy repertuar organowy i szerokie możliwości głosu kontratenorowego w najpiękniejszych dziełach mistrzów wszystkich epok – od Renesansu po Współczesność.

W 2005 roku Marcin Ciszewski powrócił do macierzystej Uczelni w Gdańsku, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych i obecnie prowadzi swoją klasę Śpiewu Solowego. Wykłada również w Podyplomowym Studium Muzyki Dawnej AM w Gdańsku, prowadzi prelekcje, szkolenia i wykłady na temat emisji głosu dla środowisk akademickich i wielu grup zawodowych pracujących głosem. W Polsce Marcin Ciszewski jest w ścisłej czołówce prekursorów w dziedzinie badań nad historią i fizjologią głosów kontratenorowych oraz specjalistą w zakresie wykonawstwa muzyki dawnej. Recenzentem jego pracy doktorskiej zgodził się zostać wybitny pedagog – profesor Eugeniusz Sąsiadek – doktor honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu.