cos

LOVE SONGS
Leszek Kułakowski
płyta CD

Dystrybutor: Soliton
Data wydania: 14/02/2017
Data premiery: 9/03/2017
Numer katalogowy: SL 705-2

Nagranie płyty zostało dofinansowane przez:

  • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na działalność statutową Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
  • Miasto Gdańsk w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska

Album zawierający miłosne piosenki Leszka Kułakowskiego do tekstów krakowskiego poety Zbigniewa Książka. Wszystkie utwory na płycie wykonuje charyzmatyczna wokalistka Joanna Knitter z towarzyszeniem zespołu w składzie: Leszek Kułakowski – fortepian, Piotr Kułakowski – kontrabas, Tomasz Sowiński – perkusja, Orkiestra Kameralna Progress (dyrygent: Szymon Morus), oraz Maciej Grzywacz (gitara) i Tomasz Grzegorski (saksofony).

„Teraz poeta i kompozytor na równych prawach zaistnieli w dziesięciu błyskotliwych miniaturach, starannie utkanych ze słów i dźwięków. Mistrzowskie pomysły aranżacyjne i piękno formy (…). Wierzę, że tym razem klasa i elegancja weźmie górę nad bylejakością. Niech stanie się piękno.” / Stanisław Danielewicz

Utwory:
1. Czemu Twych pleców cień
2. Dam złote kaczeńce
3. Że świat bez mych ust martwy był
4. Chcę, by serce chciało bić
5. Przytul, by świat zasnąć mógł
6. Obok Nas w łóżku On
7. W łóżku zima i szron
8. Pragnień rozkochany wierszyk
9. Basia na Kasprusiach
10. Miałam całym światem być

Wykonawcy:
Joanna Knitter – śpiew
Leszek Kułakowski – fortepian, kompozycje
Piotr Kułakowski – kontrabas
Tomasz Sowiński – perkusja
Orkiestra Kameralna Progress (dyrygent: Szymon Morus)
oraz:
Tomasz Grzegorski – saksofon (utwór 7)
Maciej Grzywacz – gitara (utwory 4, 7)

***

Piotr Taraszkiewicz – realizacja nagrania, mix i mastering
Leszek Kułakowski – produkcja
Cezary Paszkowski – opracowanie graficzne

Nagranie zrealizowano w Studio S1 Radia Gdańsk w dn. 27-29 lipca 2016 roku.

Leszek Kułakowski – kompozytor, pianista jazzowy zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor i wykładowca, założyciel kierunku „Jazz i muzyka estradowa” w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Należy bez wątpienia do elity polskich artystów jazzowych. Kreatywna, charyzmatyczna osobowość, wielki talent i ogromny potencjał twórczy sprawia, że od lat współpracuje z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertuje na najważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Jest pomysłodawcą i inspiratorem Komeda Jazz Festival, który prowadzi od 1996 roku do dziś. Jego płyty (m.in. Katharsis, Eurofonia) zdobyły wiele tytułów i nagród. Zainteresowanie lidera muzyką tzw. „klasyczną” daje tworzonym przez Niego zespołom możliwość udziału w eksperymentach związanych zarówno z małymi formami kameralnymi, jak i wielkimi przedsięwzięciami orkiestrowymi łączącymi klasykę z jazzem.

Joanna Knitter – wokalistka jazzowa i bluesowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureatka m.in. nagrody dla najlepszego instrumentalisty na Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, zdobywczyni specjalnego wyróżnienia przyznanego przez Billy’ego Harpera na Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie. W 2010 roku otrzymała prestiżową nagrodę – Sopocką Muzę dla Młodych Twórców, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Występowała z czołówka polskiej sceny jazzowej (m.in. Wojciech Karolak, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Przemek Dyakowski, Leszek Kułakowski, Wojciech Kamiński, Cezary Paciorek, Wojtek Staroniewicz). Na co dzień gra z Przemkiem Dyakowskim w zespole Take It Easy, w formacji The Moongang oraz w założonym przez siebie zespole Blues & Folk Connection, z którym właśnie nagrała płytę.

Orkiestra Kameralna Progress – dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Od początku swojego istnienia Orkiestra związana jest z miastem Tczew, w którym rokrocznie daje cykle koncertowe tworząc trzon życia kulturalnego w regionie. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Naczelną ambicją muzyków jest łączenie różnych Kultur, Narodów i regionów Polski. Od początku swego istnienia Orkiestra współpracuje z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku biorąc udział w koncertach kompozytorskich organizowanych przez uczelnię. Od 2013 roku Orkiestra Kameralna Progress działa pod patronatem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, którego celem jest współpraca z instytucjami kultury, zespołami i indywidualnymi artystami w celu tworzenia wspólnych przedsięwzięć łączących muzykę z poezją, teatrem i obrazem.