cos

AKADEMICKA ORKIESTRA SYMFONICZNA

dyrygent:
prof. zw. dr hab. Zygmunt Rychert

 

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku_1

Orkiestra powstała niemal równocześnie z uruchomieniem gdańskiej uczelni muzycznej, a więc prawie 70 lat temu. Podstawowym zadaniem jej zespołu jest kształcenie młodych adeptów sztuki muzycznej i przygotowanie ich do pracy w orkiestrach filharmonicznych, operowych i kameralnych. Skład osobowy orkiestry w każdym roku się zmienia, rotacja ta nie przeszkadza jednak w utrzymaniu wysokiego poziomu artystycznego, o co zabiegają wybitni dyrygenci prowadzący ten zespół. Potwierdzeniem tego są bardzo wysokie oceny krytyki muzycznej i melomanów, jakie orkiestra otrzymuje po swoich koncertach.

Z uwagi na przyświecające orkiestrze cele, repertuar muzyczny, jakim dysponuje, jest bardzo wszechstronny, zarówno pod względem form muzycznych, jak i stylistyki. Od wielu lat orkiestra występuje w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, Polskiej Filharmonii Batyckiej na Ołowiance, w gdańskich kościołach, a także na innych estradach muzycznych Trójmiasta, regionu pomorskiego oraz w innych miastach Polski. Studenci koncertują w ramach wielkich projektów muzycznych z profesjonalnymi zespołami orkiestrowymi takimi jak: Polska Filharmonia Bałtycka, Polska Filharmonia Kameralna (Sopot). Gdańska Akademia regularnie współpracuje z innymi uczelniami muzycznymi w Europie, co owocuje koncertami jej orkiestry za granicą. Na podkreślenie zasługuje m.in. trzytygodniowe (17.12.2013-8.01.2014) tournée po wschodnim wybrzeżu Chińskiej Republiki Ludowej, a także udział zespołu w festiwalu muzycznym w Sienie i Florencji (1997). Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie orkiestry na festiwal im. Maxa Regera w Weiden (1999, 2000, 2003). Członkowie zespołu realizowali wspólne projekty ze studentami Hochschule für Musik w Lucernie oraz Junge Philharmonie Zentralschweiz (kilkukrotne koncerty w Lucernie i Bazylei). Orkiestra miała zaszczyt występować pod batutami Krzysztofa Pendereckiego, Claudio Desderiego, Paula Esswooda, Jana Latham-Koeniga, Thüringa Bräma, Christfrieda Goeckeritza, Adiego Bara, George’a Tchitchinadze i innych. W maju 2019 r. orkiestra pod dyr. Piotra Staniszewskiego wystąpiła w kościele św. Janów w Wilnie w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego. W ramach współpracy z Wydziałem Wokalno-Aktorskim orkiestra przygotowuje również spektakle operowe, by w ten sposób poznać tajemnice przyszłej pracy w teatrach operowych.

W kwietniu 2013 r. wraz z akademickimi chórami oraz sopranistką Anną Fabrello orkiestra pod dyr. Zygmunta Rycherta nagrała płytę CD Wojciech Kilar: Angelus • Exodus • Victoria (DUX) uhonorowaną nagrodą Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2014” w kategorii „Muzyka Poważna: Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”. Nagroda ta jest najważniejszym dotychczasowym osiągnięciem zespołu i pierwszą w historii wszystkich uczelni muzycznych.

W listopadzie 2014 r. orkiestra pod dyr. Zygmunta Rycherta dokonała nagrania płyty CD Panufnik: Concertos (DUX) z udziałem solistów: wiolonczelisty Romana Jabłońskiego, skrzypka Romana Kabary i pianisty Bogdana Czapiewskiego. Album otrzymał NOMINACJĘ do International Classical Music Awards (ICMA) 2016 w kategorii Koncerty.

W maju 2018 r. wraz z solistami i akademickimi chórami orkiestra pod dyr. Zygmunta Rycherta nagrała płytę CD live Stanisław Moniuszko. Straszny dwór (DUX) nominowaną do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2019” w kategorii „Muzyka Poważna: Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa”. Wśród solistów znaleźli się śpiewacy: Leszek Skrla, Anna Fabrello, Karolina Sikora, Ryszard Minkiewicz, Daniel Kotliński, Paweł Skałuba, Krzysztof Bobrzecki, Piotr Lempa, Stefania Toczyska, Alicja Rumianowska, Piotr Kusiewicz, Wiesława Maliszewska oraz skrzypek Konstanty Andrzej Kulka.

 

Od roku akademickiego 2018/2019 praca Akademickiej Orkiestry Symfonicznej obywa się w systemie projektowym. Cykl prób przed koncertem poprzedzają 2 próby sekcyjne, które prowadzą:
I vn – dr hab. Robert Kwiatkowski
II vn – dr Karolina Piątkowska-Nowicka
vla – mgr Maria Wiczyńska
vc i cb – dr hab. Błażej Goliński
drzewo – dr hab. Andrzej Wojciechowski
blacha – mgr Tadeusz Kassak