Orkiestra symfoniczna

Akademicka Orkiestra Symfoniczna
Akademii Muzycznej w Gdańsku

Od wielu lat koncerty Orkiestry Symfonicznej gdańskiej Akademii Muzycznej zyskują bardzo wysokie oceny zarówno krytyki muzycznej jak i melomanów. Orkiestra występuje średnio 4-5 razy w ciągu sezonu, najczęściej w sali Opery Bałtyckiej, w gdańskich kościołach i - sporadycznie -  w innych miastach regionu.
Ostatnie lata to również  okres coraz częstszych wyjazdów zagranicznych akademickiego zespołu. Kilkakrotnie grupa smyczków wyjeżdżała do Szwajcarii, gdzie połączona z orkiestrą Jugne Philharmonie Zentralschweitz koncertowała m.in. w Lucernie i Bazylei. Latem 1997 roku orkiestra uczestniczyła w festiwalu muzycznym w Sienie i Florencji. Największym bodajże sukcesem zespołu były wyjazdy na "Dni Maxa Regera" do Weiden (Niemcy) w latach 1999, 2000, 2003; drugi z koncertów wydano na płycie CD.
Od 1991 r. do 2009 r. orkiestrę prowadził Janusz Przybylski.
Od 2009 r. orkiestrę prowadzi Zygmunt Rychert. Orkiestra występuje również pod batutą innych dyrygentów, zwykle z zagranicy (Thuring Bram - Szwajcaria, Christfried Gockertitz - Niemcy).
Ze względu na wysoki poziom wykonawczy, jak również liczną obsadę, prócz utworów z epoki klasycyzmu orkiestra z wielkim powodzeniem wykonuje monumentalne dzieła neoromantyków oraz kompozytorów XX wieku.
Prowadzący: prof. Zygmunt Rychert
Na Wydziale Instrumentalnym orkiestra jest przedmiotem obowiązkowym, traktowanym na równi z instrumentem głównym.
Akademicka Orkiestra Symfoniczna liczy aktualnie 114 instrumentalistów.

Więcej informacji:
Biuro Promocji Artystycznej Akademii Muzycznej w Gdańsku
e-mail: bpa@amuz.gda.pl
Strona aktualizowana: 28 marca 2013

© 2013 Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku