Archiwum sukcesów

Archiwum sukcesów naszych pedagogów i studentów


Wielki sukces na konkursie muzycznym we Włoszech

W dniach 3-8 września 2007 w Fermo, we Włoszech, odbył się Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Perkusyjnych. Zwycięzcą Absolutnym tego konkursu został Aleksander Wnuk, dwudziestoletni student Akademii Muzycznej im S. Moniuszki w Gdańsku w klasie perkusji prof. Mirosława Adrjanczyka. Tytuł Absolut Winner jest przyznawany za uzyskanie powyżej 98 punktów na 100 możliwych (jest to więcej niż miejsce pierwsze, które zdobywa się uzyskując 95-97/100pkt.).
Mimo młodego wieku Alek wystąpił w starszej grupie wiekowej, do 30 roku życia, w kategorii kotły symfoniczne. Warto zaznaczyć, że spośród dziesięciu kategorii wyłoniono jedynie czterech takich Absolutnych Zwycięzców, a w konkursie uczestniczyło ponad 60-ciu muzyków z całego świata.
Poczytaj więcej:
Informacja w serwisie www.nowiny24.pl
Informacja w serwisie www.wiadomosci24.pl
Informacja w serwisie www.pressmedia.com.pl


Mirosława Lachowska, studentka V roku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń uzyskała II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów!

DziekanPaweł Zagańczyk z klasy akordeonu i muzyki kameralnej prof. Krzysztofa Olczaka, Aleksandra Kuczewska z klasy wiolonczeli prof. Krzysztofa Sperskiego oraz Joachim Łuczak z klasy skrzypiec prof. Mirosławy Pawlak na V Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (14 - 17.11.2007) uzyskali II nagrodę oraz 2 wyróżnienia.

7th INTERNATIONAL MUSIC COMPETITION "Città di Chieri"
7 Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Instrumentów Dętych, Chieri k/Turynu (Włochy) 5 - 11 listopada 2007
Aleksandra Rutkowska - klarnet, z klasy prof. Marka Schillera (przy fortepianie: prof. Jadwiga Lewczuk) została finalistką Konkursu (IV miejsce)Monika Dżuła z klasy prof. Jana Paterka i st.wykł. Emilii Majewskiej zdobyła III nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym im. Marka Sokołowskiego w Lublinie.
Damian Owczarek z klasy prof. Romana Peruckiego i as. Hanny Dys zdobył II nagrodę na Konkursie Muzyki Organowej w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.
Studentom i pedagogom składam serdeczne gratulacje i życzę dalszych sukcesów artystycznych.
Dziekan


Piotr Głuch, student klasy trąbki ad. Szymona Pawłowskiego oraz studiów podyplomowych w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka uzyskał III nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na kompozycję akordeonową "Sanok 2007". Serdeczne gratulacje!


I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka
Dąbrowa Górnicza 18-26 września 2007
Pólfinaliści Konkursu:
Mirosław Pachowicz - fagot z klasy prof. Wojciecha Orawca
Aleksandra Rutkowska - klarnet z klasy prof. Marka Schillera
przy fortepianie: prof. Jadwiga Lewczuk, mgr Iza Paszkiewicz-Posańska


Monika Dżuła, studentka z klasy gitary prof. Jana Paterka i st. wykł. Emilii Majewskiej na 3-etapowym Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Kutnej Horze (Czechy) zajęła w finale IV miejsce. Studentce i pedagogom serdecznie gratulujemy!


Duet fortepianowy Mirosława Lachowska i Edgar Wiersocki, z klasy prof. Anny Prabuckiej-Frlej, otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Yorku (konkurs nagrań).


MUZYCZNE NEPTUNALIA

Trwa wielkie święto studentów Trójmiasta - Neptunalia. Z tej okazji wyższe uczelnie Gdyni, Gdańska i Sopotu zaprosiły wszystkich żaków do wspólnej zabawy. Akademia Medyczna zorganizowała White Fartuch Party i wyścigi łóżek szpitalnych, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu urządziła zawody sportowe, Politechnika Gdańska zaprosiła na koncerty "Mandaryny", Ivana Komarenko i grupy "Boys", Akademia Muzyczna zaś zagwarantowała dużą dawkę dobrej muzyki organizując koncerty, na których zagrali, zatańczyli i zaśpiewali sami studenci.
W piątek 18. maja nasze muzyczne Neptunalia rozpoczął koncert przygotowany przez studentki specjalności Rytmika - "Muzyka w ruchu". Pojawiły się tu niezwykle ciekawe interpretacje ruchowe do muzyki Leszka Możdżera, Clinta Mansell"a, Adama Klocka, czy Agaty Krawczyk - studentki Wydziału Kompozycji naszej Akademii. Niecodziennym widowiskiem były cztery obrazy muzyczno-ruchowe ze spektaklu "Dialogi" autorstwa jednej z naszych koleżanek - Anny Barowskiej. Na scenie pojawiły się zarówno studentki, jak i studenci takich uczelni jak AWFiS, UG, ASP oraz AM, co niektórych bardzo zaskoczyło. I choć widać było u wykonawców wiele technicznych niedociągnięć, ich ogromne zaangażowanie i pasja sprawiły, że występ oglądało się z wielką przyjemnością.
Innym utworem, który bardzo spodobał się publiczności była choreografia do muzyki z "Requiem dla snu" autorstwa Karoliny Kozłowskiej. Interpretacja ta była wynikiem zainteresowań studentki tańcem współczesnym, który stał się podstawą kompozycji. Autorka choreografii wraz z Natalią Szurą wspaniale oddała ruchem nastrój muzyki, co zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Warto dodać, że Rytmiczki bardzo zaangażowały się w organizację tego koncertu. Ogromnego wkładu pracy wymagało od Anety Andrusieczko, Basi Prasowskiej i Natalii Szury zastąpienie swoich nieobecnych koleżanek, a co za tym idzie nauczenie się nowych partii w bardzo krótkim czasie. Ale jak widać było na koncercie udało im się to doskonale.
Wieczorem tego samego dnia odbył się kolejny niezwykły spektakl muzyczny. Tym razem zachwycili nas perkusiści. W sali kameralnej, tuż przed godziną 20.00 powitał publiczność półmrok i tajemnicza scena z niemą kompozycją instrumentów perkusyjnych. Po chwili usłyszeliśmy pierwsze dźwięki - to jeden z wykonawców pojawił się na sali, a tuż za nim pozostali. Tak rozpoczęło się to imponujące przedstawienie. Utwory, w których wykonawcy wykorzystywali swoje ciało i głos jako instrument stały się najbardziej zaskakującym punktem koncertu - publiczność była wręcz oczarowana. Jednak największymi brawami został nagrodzony ostatni utwór "Marimba spiritual" Minoru Miki, na marimbę z towarzyszeniem tria perkusyjnego. W utworze tym mieliśmy okazję usłyszeć wszystkich wykonawców: Katarzynę Rozborską, Aleksandra Wnuka, Tomasza Golińskiego i Pawła Okuszko.
Koncert perkusistów wypadł naprawdę doskonale, a to wszystko za sprawą adiunkta Mirosława Adrjańczyka, któremu należą się ogromne podziękowania.
Atrakcji nie zabrakło również drugiego dnia studenckich imprez organizowanych przez naszą Akademię. Koncert songów musicalowych w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego przygotował st. wykł. Andrzej Nanowski, który wystąpił również w roli akompaniatora. Wioletta Kaszuba, Mariola Kunicka, Katarzyna Rabczuk, Łukasz Dziedzic i Miłosz Gołaj wykonali utwory z takich musicali jak "West Side Story", "Jesus Christ Superstar", "Jekyll & Hyde" czy "Phantom of the Opera". Na koncercie tym można było się zarówno pośmiać, jak i rozmarzyć, ale przede wszystkim posłuchać, choć nie klasycznej, to niezwykle profesjonalnie przygotowanej muzyki.
Koncertów wchodzących w skład Neptunaliów Akademii Muzycznej w Gdańsku miało być więcej, niestety nie wszyscy potrafili stanąć na wysokości zadania. Wokalistom, Perkusistom i Rytmiczkom natomiast należą się ogromne gratulacje. Nie lada wyzwaniem bowiem jest dać koncert mieszczący się w rozrywkowej konwencji studenckich Juwenaliów a jednocześnie nie stracić nic ze swojego profesjonalizmu. Naszym wykonawcom udało się to doskonale. Nie dopisało tylko jedno - publiczność. Wielka szkoda, że nasze koncerty cieszyły się tak małym zainteresowaniem, bo studenci Akademii Muzycznej po raz kolejny pokazali wielką klasę. Oby tak dalej!

Bogna Sujkowska


AMERYKAŃSKIE MACHANIE

W dniach od 10-go do 17-go marca 2007 roku odwiedzał mury naszej uczelni znany amerykański dyrygent Arthur Sjogren. Głównym organizatorem jego przyjazdu była Katedra Dyrygentury Chóralnej i Muzyki Kościelnej z prof. Marcinem Tomczakiem na czele. Pomimo czasu, jaki upłynął od wizyty p. Arthura, studenci wciąż ciepło się o nim wypowiadają, a jego metody pracy są niejednokrotnie tematem dyskusji na zajęciach i poza nimi.
Spotkania z dyrygentem Arthurem zaczęły się od próby z chórem Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki. Od samego początku studenci ze zdziwieniem i uwagą śledzili i wykonywali polecenia pana Arthura nie ukrywając zaskoczenia lub zdziwienia. Po raz pierwszy próba nie zaczęła się od tradycyjnego rozśpiewania tylko od różnorodnych ćwiczeń regulujących prawidłowy oddech, rozluźnienie mięśni itp. Efektem pracy z chórem był wspaniały koncert, który odbył się 16-go marca 2007 w kościele p.w. św. Barbary. Jeszcze nigdy chór nie brzmiał tak dobrze - stwierdził prof. Bogusław Grabowski (organista Bazyliki Mariackiej i kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej).
Oprócz prób chóru spotykaliśmy się z naszym mistrzem na kursie dla dyrygentów, który prowadził. W kursie uczestniczyło 9-ciu studentów specjalności dyrygentura chóralna. Podczas zajęć każdy z nas dyrygował utworem, który był zadany. W porównaniu do naszych codziennych zajęć z dyrygowania, te różniły się przede wszystkim tym, że kierowaliśmy zespołem śpiewaczym, który sami tworzyliśmy. Nasz profesor zwracał uwagę na wiele detali, które ważne są podczas pracy z chórem, a z których nie zawsze zdawaliśmy sobie sprawę. Niektórzy ze studentów pierwszy raz stanęli przed "żywym zespołem" i towarzyszyły temu niemałe emocje. Nie mniej jednak wszyscy zgodnie twierdzimy, że po kursie z panem Arthurem jesteśmy bogatsi nie tylko w doświadczenia, ale i we wiedzę, której ogromem byliśmy zasypani.
Na szczególną uwagę zasługuje sama postać dyrygenta. Jest to sympatyczny pan, który ma niesamowitą zaletę: pogodę ducha. Uśmiech praktycznie nie schodził mu z twarzy. Jest on bardzo otwartym człowiekiem. Każdy z nas mógł podejść w przerwie i porozmawiać z nim nie czując żadnego dystansu. Emanująca z niego radość sprowokowała nas żeby zabrać go w czwartkowy wieczór na spacer po Sopocie. Pomimo niskiej temperatury na dworze i zimnego wiatru atmosfera była gorąca. Pana Arthur wypytywał się nas o nasze spostrzeżenia, naszą codzienność. Można powiedzieć, że stał się jednym z nas.
Na zakończenie chciałbym wyrazić życzenie każdego z nas:
Mr. Arthur! Please! Come back!

Tomasz Niżygorocki


Koncert "Muzyka irańska"

Dawno już żaden koncert na Akademii Muzycznej w Gdańsku nie budził takiego zainteresowania i nie był tak oczekiwany- zarówno wśród studentów, jak i pedagogów - jak ten, który odbył się 3 kwietnia 2007 r. w Sali Kameralnej naszej uczelni. Tajemniczy, niewiele mówiący tytuł: "Muzyka irańska" okazał się niezłym "haczykiem" na publiczność. Ta dopisała, a wśród słuchaczy można było dostrzec nie tylko osoby związane z uczelnią, ale również wielu melomanów- zaproszonych przez studentów specjalnie na ten niezwykły koncert.
W programie znalazły się bowiem bardzo różnorodne kompozycje. Koncert rozpoczął Paweł Zagańczyk wykonując Fantazję na akordeon autorstwa studenta kompozycji naszej uczelni- Farzada Goodarzi. Utwór ten mieścił się w klasycznych ramach, jednak pociągał niezwykłością obcych europejskiej kulturze skal, przede wszystkim zaś ukazywał różne możliwości gry na tym instrumencie.
Kolejną propozycją koncertu była Sonata na wiolonczelę i fortepian op.44 nr1 Alizera Mashayekhi. Utwór wykonali Jerzy Wujtewicz na wiolonczeli i Andrzej Siarkiewicz przy fortepianie. Sonata wykazywała wyraźne wpływy muzyki orientalnej, nawiązywała jednak także do muzyki europejskiej. Kompozytor bowiem- prekursor w swoim kraju- czerpie inspirację zarówno z muzyki ludowej, narodowej, jak i tej przynależnej kulturze europejskiej.
Największy entuzjazm wzbudziło wykonanie trzech krótkich utworów Ardavana Kamkara, zatytuowanych: Memory, Sea i Salvo. Na zupełnie obcym dla Polski instrumencie- santoor- zagrał Esmaeil Salari, student klasy fortepianu prof. Bogdana Kułakowskiego. Esmaeil wykazał się niezwykłą biegłością w zakresie gry na tym instrumencie, bardzo wyraźnie ukazując np. melodię na tle akompaniamentu utworu. Choć santoor- instrument podobny do naszych europejskich cymbałów- wydaje się prosty w budowie, operuje zaledwie kilkoma strunami i skalą pentatoniki, dla słuchaczy brzmiał niezwykle ciekawie.
Kolejnym punktem programu była wspólna kompozycja prof. Krzysztofa Olczaka oraz Farzada Goodarzi, w wykonaniu autorów, pt. -Bahar- Miayad-, co w tłumaczeniu na język polski oznacza "idzie wiosna". I wiosna rzeczywiście szła- co ukazywały odgłosy kroków wykonywane przez irański rodzaj bębna- tombak. Utwór ten również doskonale ukazywał możliwości akordeonu. Sama kompozycja mimo klarownej budowy i jasnego przesłania- nie wzbudziła takiego entuzjazmu, jak pozostałe utwory. Dla słuchaczy najciekawszym elementem kompozycji zdawała się być obecność rzadko spotykanego instrumentu perkusyjnego.
Całość koncertu zamykała Suita "Biżan- Maniże" na orkiestrę Hosaina Dehlavi w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Pawła Kuklińskiego. W tym utworze bardzo wyraźne wpływy muzyki irańskiej ukazywały instrumenty smyczkowe, tu można było usłyszeć elementy tańców ludowych Bliskiego Wschodu.
Do ciekawostek koncertowych należy fakt, iż właściwie wszyscy wykonawcy bisowali. Koncert trwający blisko 1,5 godziny nie dłużył się, a ogromne zainteresowanie wynikało z pewnością z faktu, iż nigdy wcześniej nie można było na tej uczelni usłyszeć w jednym momencie tak wielu utworów ukazujących muzykę irańską wprost, lub też czerpiących z niej inspirację. Koncertowi zabrakło chyba tylko ukazania możliwości innych instrumentów, np. dętych i zastosowania ich w muzyce rodem z Iranu. Być może byłaby to ciekawa propozycja na kolejny koncert. Cieszy zaś fakt, iż obecność na uczelni studentów Iranu sprowokowała do sięgnięcia po obcy dotychczas materiał muzyczny. Czekamy na więcej!

Emilia Kochanowska
Rok IV wydział I


Carillony w Akademii, 2 kwietnia (poniedziałek) godz. 17.00, sala 214

Otwarte posiedzenia Instytutu Teorii Muzyki
Wykład zmienny dla Studentów Wydziału I i II
  1. Gdańskie carillony - przeszłość i teraźniejszość / dr Danuta Popinigis
  2. Co i jak grać na dzwonach / mgr Monika Kaźmierczak
  3. Warsztaty carillonowe w Akademii - informacje organizacyjne - mgr Monika Kaźmierczak

DUETY DO METY
We czwartek, 18 stycznia, w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku odbył się koncert zespołu "Duo Guitarnet", który tworzą Jan Jakub Bokun (klarnet) oraz Krzysztof Pełech (gitara). Tym razem zaprezentowali oni utwory z repertuaru kompozytorów latynoamerykańskich m.in. Jaime Zenaomona, Heitora Villa-Lobosa, Sergio Assada. Słuchający najbardziej oczekiwali ostatniego punktu programu - suity "Historia tanga" Astora Piazzoli. I rzeczywiście - utwór przykuł uwagę pięknym, subtelnym dźwiękiem gitary Pełecha i niezwykle szlachetnym, ciepłym brzmieniem klarnetu Bokuna. Koncert zorganizowany przez Katedrę Instrumentów Dętych i Perkusji był ostatnim w semestrze zimowym, znakomitą "metą" dla studentów zmęczonych zmaganiami z sesją egzaminacyjną.

Emilia Kochanowska


Hej zapusty, zapusty!
Za sprawą Katedry Wokalistyki Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku mieliśmy przyjemność po raz drugi uczestniczyć w Koncercie na zapusty. 20 lutego 2007 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku zaprezentowali się studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego, Wydziału Rytmiki oraz studenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W pierwszej części koncertu wystąpiły studentki specjalności rytmika. Co ciekawe, do swoich interpretacji przestrzenno-ruchowych wykorzystały muzykę inną niż zwykle. Pojawiły się utwory Leszka Możdżera, Adama Klocka, Astora Piazzolli czy Macieja Czyżewskiego. Choreografia do "Chińskiej rzeczywistości" ostatniego kompozytora najbardziej podobała się publiczności. W utworze tym studentka drugiego roku ubrana w kimono prowadziła ruchowy dialog z koleżanką z piątego roku tańczącą w rytmie hip-hop.
Nie mniej wrażeń dostarczyła druga część koncertu, w której studenci Wydziału Wo­kalno-Aktorskiego przy akompaniamencie fortepianu, akordeonu czy kwartetu smyczkowego wykonali utwory zarówno operowe jak i z operetek czy musicali. Nie zabrakło również pieśni solowych i duetów. Koncert zakończyło wszystkim doskonale znane O, sole mio.
Tak Studenci Akademii Muzycznej wytańczyli i wyśpiewali ostatni dzień karnawałowych szaleństw. Dali koncert niezwykle interesujący, pełen oryginalnych pomysłów.
Warto odwiedzać podobne koncerty, chociażby po to, aby przekonać się, że Akademia Muzyczna to nie tylko czarne, oficjalne fraki na deskach wielkich, poważnych filharmonii.

Bogna Sujkowska

Powyższe recenzje są pracami studenckimi
w ramach przedmiotu "Seminarium prelekcji i krytyki artystycznej"


Piotr Nowicki

został w 2007 roku laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska"


Kirył Keduk

z klasy prof. Waldemara Wojtala zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Citta di Marsala (Sycylia - Włochy)

Koncert naszych studentów w Człuchowie

http://czluchow.naszemiasto.pl/imprezy/109155.html
Galeria zdjęć

Radosław Łuczkowski, asystent naszej Uczelni, zdobył III Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach za kompozycję "Musica per orchestra" na wielką orkiestrę symfoniczną.
http://www.konkursfitelberg.art.pl/konkurs_komp.html

Michał Szczerba, student V roku klasy waltorni prof. Edwarda Danieckiego otrzymał wyróżnienie II stopnia na Ogólnopolskim Konkursie Waltorniowym w Łodzi. Akompaniowała st. wykł. Bożena Szull-Talar. Serdeczne gratulacje!

Aleksandra Rutkowska z klasy klarnetu prof. Marka Schillera otrzymała Srebrny Medal na 23 Europejskim Konkursie Klarnetowym UGDA w Luxembourgu 12 listopada 2006 r. Przy fortepianie towarzyszyła jej prof. Jadwiga Lewczuk. W konkursie brały udział uczelnie muzyczne z Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Luxembourga i nasza Akademia Muzyczna w Gdańsku, a oceny dokonywało jury złożone z wybitnych muzyków i pedagogów Francji, Belgii i Holandii.


Wystawa akordeonów firmy FANTINI

Dnia 28.11.2006 (wtorek) w Sali Senatu odbędzie się wystawa akordeonów włoskiej firmy FANTINI połączona z koncertem studentów klasy akordeonu Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecny będzie właściciel firmy oraz jego przedstawiciel w Polsce.
Plan:
godz.15.00 - indywidualne zwiedzanie
godz.16.30 - otwarcie wystawy i prezentacja instrumentów
godz.18.30 - koncert muzyki akordeonowej

Marcin Dylla - lekcje mistrzowskie i recital gitarowy

Dnia 9.12.2006 jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia - Marcin Dylla - poprowadzi lekcje ze studentami klasy gitary Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz zagra recital. Lekcje odbędą się w Sali Senatu od godziny 11.30, zaś recital - w Sali Koncertowej o godz.18.00.
W programie: F. Sor - Sonata op.22, N. Maw - Music of Memory, A. Ginastera - Sonata op. 47.

Sukcesy organistów

Wiktor Brzuchacz z klasy organów prof. Bogusława Grabowskiego uzyskał Złoty Laur Młodego Organisty na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Nagrodą jest recital w trakcie kolejnej edycji festiwalu.

Marcin Stankiewicz z klasy organów prof. Romana Peruckiego i as. Hanny Dys otrzymał II nagrodę na Konkursie Muzyki Organowej w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi (19.-21.10.2006)

Dr Grzegorz Piotrowski, pedagog IV Wydziału naszej uczelni, zaśpiewa w najbliższą niedzielę (1 października) partię Leporella
w premierowym spektaklu "Don Giovanniego" W. A. Mozarta w Pałacu w Owińskach k. Poznania.
7 października br. weźmie też udział w prawykonaniu Pieśni i Suity łużyckiej Katarzyny Wojciechowskiej w Żarach.

W dniach 29 maja - 4 czerwca 2006 odbył się VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. M. K. Ogińskiego w Smorgonii (Białoruś). Miło nam poinformować, że studenci z klasy prof. Anny Prabuckiej-Firlej w kategorii "tria" otrzymali na konkrsie II nagrodę. W skład tria wchodzą: Dorota Roszkowska (skrzypce), Martyna Głogowska (wiolonczela) oraz Maciej Gański (fortepian). Serdeczne gratulacje.

Sukces studentów w Hamburgu
Studenci wydziałów  Wokalno-Aktorskiego i  Instrumentalnego  zaprezentowali w dniu 6 maja 2006 r. operę  G.F. Haendla "Xerxes". Przedstawienie odbyło się w kościele St. Peter und Pauli w Hamburgu-Bergedorf. Ta piękna świątynia, z którą związany był Johann Adolf Hasse jest miejscem  znaczącym i wielce nobilitującym - szczególnie młodych muzyków.
Spektakl "Xerxesa" zapoczątkował tegoroczny festiwal Bergedorfer Musiktage - zaszczycili go swoją obecnością Minister Kultury Karin von Welck, Konsul Generalny RP Jan Granat oraz Burmistrz Dr Christoph Krupp.
Występ naszych studentów został owacyjnie przyjęty - "standing ovation" jest zjawiskiem niespotykanym szczególnie w tym miejscu. Z wielkimi słowami uznania spotkali się kierownik muzyczny spektaklu Przemysław Stanisławski, reżyser Dariusz Paradowski oraz znakomicie realizujący partię BC: na klawesynie Witosława Frankowska oraz wiolonczelista Mariusz Mruczek.
Plakat przedstawienia, Wykonawcy

Sukces studentów naszej Akademii na XIII Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach, odbywającym się w dniach 24 - 28 maja 2006.
Andrzej Wojciechowski (klasa ad. Bogdana Ocieszaka) zajął II miejsce, natomiast Aleksandra Rutkowska i Dominik Jastrzębski (klasa prof. Marka Schillera) otrzymali wyróżnienia. Przy fortepianie akompaniowali prof. Jadwiga Lewczuk oraz prof. Bogdan Kułakowski. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym Studentom oraz ich Pedagogom.
Więcej o konkursie na stronie www.tm.wloszakowice.pl/#

poniedziałek, 15 maja o godz. 18.00 w sali kameralnej (w czerwonym budynku) odbędzie się spotkanie z kompozytorem Jonathanem Dawe - profesorem Juillard School of Music z Nowego Jorku.
W poniedziałek (15 maja) i we wtorek (16 maja) kompozytor poprowadzi warsztaty dla studentów klas kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku.
plan zajęć

I Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Skrzypcowy - Gdańsk 2006

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Stowarzyszenie "Forza" w dniach 28 sierpnia - 1 września, zorganizowała I Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Skrzypcowy - Gdańsk 2006.
Na I Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Skrzypcowym, który zakończył się 1 września br. jury pracjące pod kierunkiem prof. Krystyny Jureckiej przyznało następujące nagrody:
I nagroda - Anna Gutowska
II nagroda - nie przyznano
III nagroda - Vincent Hepp, Dorota Roszkowsa
wyróżnienia: Kamil Zawadzki, Agata Raatz

Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku
zaprasza kandydatów na studia na spotkanie w ramach Dni Otwartych Wydziału w dniach 19 - 20 maja.
W programie:
sesja koła naukowego ( 19 maja godz. 10.00-18.00)
spotkanie dziekana z kandydatami na studia ( 20 maja godz. 15.00)
koncert kompozytorski ( 20 maja godz. 17.00)
Program Dni Wydziału I

Trio: Magdalena Stefanowicz (flet), Dominik Jastrzębski (klarnet) oraz Mateusz Lis (fagot) z klasy kameralnej prof. Wojciecha Orawca, w dniach 26 - 29 kwietnia 2006 r. zdobyło II nagrodę w XVI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków "Citta di Barletta" we Włoszech.
Więcej o Konkursie:
http://www.culturaemusica.it/cittadibarlettaeng.html

Paweł Nowak (klasa akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka) oraz Tomasz Siarkiewicz (skrzypce) zdobyli nagrodę specjalną na VI Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku.

Anna Borkowicz, studentka III roku dyrygentury chóralnej dr hab. Waldemara Górskiego zdobyła I wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu.

Absolwentka naszej Akademii, Maja Tremiszewska, wraz z zespołem Three Colors Trio w składzie: Elżbieta Brandys - flet (Polska), Masanori Taniguchi - wiolonczela (Japonia), zdobyła I nagrodę na Miedzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej organizowanym w Bostonie (USA). Maja Tremiszewska ukończyła studia w klasie fortepianu prof. Bogdana Kułakowskiego w 2003 roku.


Agata Krawczyk, studentka IV roku kompozycji w klasie prof. Krzysztofa Olczaka zdobyła III nagrodę (I nie przyznano) na II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "MUSICA SACRA" 2006. Kompozycja "Parce mihi" była jedną z 38 kompozycji, które nadesłano m. in. z Austrii, Estonii, Grecji, Japonii, Niemiec, Polski, USA, Węgier oraz Wielkiej Brytanii.
Więcej o Konkursie:
http://www.musicasacra.com.pl/konkurs.htm

Dwoje pedagogów naszej uczelni: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń oraz prof. Marcin Tomczak zostało tegorocznymi laureatami Nagrody w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" 2005, przyznawanej przez prezydenta Gdańska.
Więcej na ten temat

Pedagog naszej Akademii - prof. Bogdan Czapiewski został nowminowany do nagrody Fryderyk 2005 w kategorii Album Roku, Muzyka Solowa za album z sonatami fortepianowymi S. Rachmaninowa, S. Prokofiewa, K. Serockiego, wydaną przez DUX.
Więcej na ten temat

W ramach cyklu "Czwartkowe Spotkania Muzyczne" 8 grudnia na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpiła Studencka Orkiestra Gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Dyrygował prof. Janusz Przybylski.
Program koncertu wypełniły: Uwertura do opery "Paria" Stanisława Moniuszki, I Koncert fortepianowy Es-dur Franciszka Liszta i VI Symfonia Dymitra Szostakowicza. Partię solową w koncercie Liszta wykonał tegoroczny absolwent uczelni Sławomir Wilk - uczestnik ostatniego Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina.
Bez wątpienia już pierwszym zaskoczeniem dla warszawskich słuchaczy był skład orkiestry liczącej ponad 100 muzyków. Pełne symfonicznego blasku, a zarazem iście romantycznej śpiewności wykonanie Moniuszkowskiej uwertury spotkało się z życzliwym, choć jeszcze nieco zdystansowanym przyjęciem. Koncert Liszta, w którym Sławomir Wilk popisał się wirtuozerią bardzo wysokiej próby, wywołał długi aplauz publiczności. Wreszcie wykonanie monumentalnej i arcytrudnej symfonii Szostakowicza, gdzie orkiestra zademonstrowała wyjątkowo rozległy wachlarz symfonicznych barw i kolorów, a dyrygent interpretację niezwykle dynamiczną, charakteryzującą się niebywałym rozmachem, skończyło się długotrwałą owacją, fragment utworu powtarzano na bis.

W tegorocznej edycji Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, Agnieszka Stulgińska, z klasy kompozycji prof. Krzysztofa Olczaka, zdobyła III nagrodę (I nie przyznano). Pierwsze publiczne wykonanie nagrodzonej kompozycji odbyło się 6 grudnia 2005 w Warszawie.
Więcej o konkursie:
http://www.zkp.org.pl/konkursBairda.php

Sukcesem zakończył się udział naszych kompozytorów w konkursie "Śląskiej Trybuny Kompozytorów", rozpisanym przez Katowicki Oddział ZKP. II nagrodę (I nie przyznano) na Konkursie asystent naszej Uczelni, Radosław Łuczkowski. Prawykonanie nagrodzonej kompozycji ("Arcus" na klarnet i fagot) odbyło się 1 grudnia br. w Studiu Polskiego Radia w Katowicach podczas Koncertu Laureatów.
Marek Tomaszewski, student I roku klasy kompozycji w klasie kompozycji prof. Andrzeja Dziadka uzyskał wyróżnienie za utwór "Impresja dowolna" na flet, klarnet i fagot. Utwór został prawykonany w Katowicach na 99. koncercie z serii "Śląska Trybuna Kompozytorów" przez zespół Todo Art Trio (1 grudnia 2005, Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach).

Paweł Zagańczyk z klasy akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka zdobył II nagrodę w kat. muzyka jazzowa i zajął IV miejsce (wyróżnienie) w kat. studenci Akademii Muzycznych i Konserwatoriów w II Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja).

Z radościa informujemy, że II nagrodę w II Konkursie Komozytorskim na kolędę i pastorałkę zdobył prof. Eugeniusz Głowski
www.ofkip.pl

W odbywającym się w dniach 30.10 - 05.11 w Uelzen (Niemcy) 11 Międzynarodowym Konkursie Fletowym "Friedrich Kuhlau Flöten-Wettbewerb", trzecie miejsce zajął Rafał Jędrzejewski, absolwent klasy fletu prof. Krzysztofa Langmana.    

Błażej Musialczyk, student z klasy organów prof. Romana Peruckiego i as. Hanny Dys uzyskał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. ks. Ormiańskiego w Rumii (20-21.10.2205).

Radosław Łuczkowski, asystent naszej Uczelni, został uhonorowany III Nagrodą na XIII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura.
http://sdk.sanok.prox.pl/a/strona.php-dir=../aktual&id=aktual
Jury w składzie: prof. Krystyna Moszumańska-Nazar (przewodnicząca), prof. Eugeniusz Knapik, prof. Zbigniew Bujarski postanowiło przyznać ww. nagrodę kompozycji pt. Wyzwanie na alt i kwartet smyczkowy do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.


Asystent Sławomir Wilk, pracownik naszej Akademii, był jednym z 32 pianistów, uczestników II etapu XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
http://www.konkurs.chopin.pl/show.php-DOC=Wyniki_I_etapu
Krótką relację z występu Sławka w I etapie oraz jego wypowiedź można znaleźć na stronie
http://www.itvp.pl/chopin/
w okienku Konkurs Chopinowski - Studio konkursu cz. 8.
Na tej samej stronie: http://www.itvp.pl/chopin/
w okienku Konkurs Chopinowski - Studio konkursu cz. 4 znajduje się krótka relacja z występu oraz wypowiedź Aleksandry Mozgiel, asystentki pracujacej w naszej Akademii, uczestniczki I etapu.
Zwycięzca Konkursu, Rafał Blechacz, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy kształci się w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, pedagoga naszej Akademii.

Sukcesem zakończył się udział naszych studentów w odbywającym się na początku września w Krakowie IX Miedzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej http://www.instytutsztuki.pl/-a=index_start&id=2
Klarnecista Andrzej Wojciechowski,
student IV roku z klasy ad. Bogdana Ocieszaka zdobył wyróżnienie.
Podczas przesłuchań konkursowych wykonany został cykl utworów na klarnet i live electronic "Piene" Agnieszki Stulgińskiej, studentki IV roku klasy kompozycji prof. Krzysztofa Olczaka.
Dzieło stworzone z myślą o konkursie spotkało się z wysokim uznaniem jurorów.


KAROL KOZŁOWSKI student V roku klasy śpiewu wykł. Stanisława Daniela Kotlińskiego uzyskał drugą nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym "Hariclea Darclee" w Braila w Rumunii.
http://www.darclee-voice-contest.com
Konkurs jest najpoważniejszym tego typu przedsięwzięciem w Rumunii. Hariclea Darclee - rumuńska sopranistka z początku XX stulecia była pierwszą odtwórczynią światowych prapremier takich oper jak: Tosca Pucciniego, Iris Mascagniego i La Wall Catalaniego. Konkurs jej imienia zgromadził w tym roku 150 uczestników z trzech kontynentów.


Wyróżnienie w III edycji Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego
organizowanego przez Polskie Wydawnictwa Muzyczne
http://www.polmic.pl/iopis.php-id=475
zdobył Robert Kosek, student IV roku z klasy kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego.


Więcej informacji:
Rektorat
tel. (+48 58) 300 92 01
fax (+48 58) 300 92 10
e-mail: rektorat@amuz.gda.pl
Strona aktualizowana: 14 lutego 2013

© 2013 Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku